Heroina zwana Elfem walczy o lepsze jutro
Małgorzata Walendowska o "Córeczce" Tamary Dudy
Co się stanie, kiedy młoda, osierocona przez matkę i mieszkająca z babcią w Donbasie dziewczyna, drobna i niepozorna – zostanie nagle rzucona w wir wojny? Jak odnajdzie się w wojennym chaosie?
Bezimienna bohaterka debiutanckiej powieści Tamary Dudy porzuca pracę w supermarkecie i z dnia na dzień rozkręca dochodowy biznes. Zbiera dookoła siebie drużynę zaufanych ludzi, dzięki czemu interes przynosi coraz większe profity. W rozwijającym się kraju istnieje bowiem zapotrzebowanie na ich towar – wymyślne żyrandole – symbolu statusu majątkowego i luksusu. Co prawda nie wiedzie jej się w miłości (historia jej kilkudniowego związku to pisarski majstersztyk), może jednak liczyć na grupę oddanych współpracowników-przyjaciół. Elf, bo tak każe o sobie mówić dziewczyna, mieszka jednak na wschodzie Ukrainy – terenie, który spokojnym miejscem na pewno nie jest i raczej nie zapewni życiowej stabilizacji aż do późnej starości. Kiedy więc w Donbasie wybucha wojna, bohaterka po krótkim szoku postanawia zaangażować się w pomoc ukraińskim partyzanom. Wraz z nią do działań przystępuje także cały jej zespół.
Debiutancka powieść Tamary Dudy to wybuchowa (dosłownie) mieszkanka humoru, ironii, dramatycznych wydarzeń oraz wzruszeń. Ukraińska pisarka mocno i sugestywnie opisuje dramat i chaos pierwszych dni wojny w Donbasie, przeplatając dramatyzm ironią i często – nieprawdopodobnie komicznymi wydarzeniami. „Jak wygląda miasto pod okupacją? Nie dacie wiary, ale normalnie. Miasto jak miasto. Autobusy jeżdżą, ludzie chodzą, sklepy są czynne” zauważa Elf i dalej robi swoje. Niczym mityczna heroina angażuje się w pomoc partyzantom – smaży kotlety, piecze chleb czy organizuje dostawy broni i amunicji, a przy tej okazji – transportuje całą skrzynkę małych pisklaków dla przyjaciółki swojej babci. I choć wojna nie ma w sobie nic z komedii, to Duda potrafi rozbroić narastające napięcie jednym zdaniem. Mimo że z biegiem akcji sytuacja w Donbasie staje się coraz bardziej dramatyczna a los Elfa i jej przyjaciół – niepewny, bohaterowie nie poddają się, walcząc o swoją przyszłość i godność.
Nie da się nie polubić Elfa i każdego z jej znajomych – ich historie Duda kreśli z humorem i empatią, każda z osób jest wyrazista i niejako dopełnia główną bohaterkę. Bohaterkę, która mimo swojej kruchości i młodości, rzuca na szalę swoje życie i przyszłość, by walczyć o lepszy kraj. I wiecie co? Dajcie sobie spokój z Rooney i innymi „głosami pokolenia millenialsów”. Czytajcie Tamarę Dudę.
Tamara Duda, Córeczka, tłum. Marcin Gaczkowski, KEW, Wrocław 2022
Create your profile
Only paid subscribers can comment on this post
Check your email
For your security, we need to re-authenticate you.
Click the link we sent to , or click here to sign in.