Nowe ziny: "Niezal KRK", "KA-TET", "Revolution Rock"
Powrót z długiej hibernacji zaczynamy od punkowej prasówki: przeglądu nowości zinowych.
A zaczynamy od niezależnej prasy, bo oddolna kultura fanowska jest nam bardzo bliska. Ale też w w dobie przeciągającego się kryzysu pism kulturalnych, zwłaszcza muzycznych, kiedy zasłużony „Noise Magazine” zawiesza działalność a kwartlanik „Lizard” dramatycznie apeluje o wsparcie, należy się cieszyć, że choć w głębokim undergroundzie ciągle buzuje twórcza energia i entuzjazm.
Na pierwsze wydanie „Niezal KRK” składają się wywiady z krakowskimi zespołami Hugayz, Calamaze, Polish Ski Jumping, raperem Konduktą oraz tłumaczony „scene report” z Filadelfii i Dietroit pióra Kathy Shipyatsky. Wywiady i tłumaczenie wykonała Laurie Debreni, zdjęcia do numeru wykonał Jakub Woliński a skład i projekt Alicja Beryt, nb. współzałożyciela TŁDR. Zin kontynuuje nieco przyblakłe ostatnimi czasy idee sceny DIY/hardcore punk i w treści jest przyjemnie „staroszkolny”, choć wizualnie i językowo odbiega od tamtych standardów. Liternictwo jest czytelne a polszczyzna poprawna. Dobrze, że akurat ta część etosu rodzimej kontrkultury uległa zmianie. Czytelnicy dawnych zinów ponosili straty na zdrowiu podejmując straceńcze próby rozszyfrowania mikroskopijnych czcionek oraz niewyraźnie odbitych fotografii i grafik.
Mateusz Flont redaktor artzina „KA-TET 19/99” z pewnością dorobił się w ten sposób kilku dioptrii. Oprócz praktyki zajmuje się bezdebitową prasą naukowo, uzyskawszy w tym roku doktorat w dziedzinie prasoznawstwa. Jest też niestrudzonym archiwistą. Od wielu lat prowadzi projekt zinelibrary.pl, najbardziej kompletną w polskiej sieci bazę skanów i wiadomości bibliograficznych o zinach. Przeanalizował kilometry bezdebitowego, niewyraźnie odbitego druku.
Flont wraz z kilkunastoma autorami i autorkami wypełnili „KA-Tet” wierszami, komiksami i opowiadaniami w konwencjach horroru, science fiction, fantasy, weird fiction (lub formami meiszanymi). Jakość literacką opowiadań można podsumować jako ściśle zinową czy fandomową, co nie deprecjonuje ich prac, skoro znalazły się na swoim miejscu. Gwoździem numeru jest natomiast publicystyka. W numerze znalazły się recenzje ostatnich książek Stephena Kinga (hasłem numeru jest pięćdziesięciolecie wydania kultowej powieści Carrie) i autorów krajowych. Poza tym także wywiad z Dariuszem Kocurkiem, grafikiem i autorem pierwszej polskiej adaptacji filmowej prozy Kinga. Wśród autorów znaleźli się debiutanci oraz profesor Wojciech Kajtoch, nestor badań nad prasą niezależną. W „Ka-Tecie” przedrukowano jego anglojęzyczny artykuł poświęcony komunistycznym utopiom science fiction z lat 50 XX wieku.
Ciekawostką jest kwestia nakładu i dystrybucji. Jestem posiadaczem 17 spośród 19 drukowanych egzemplarzy. Pozostałe można pobrać z sieci i samodzielnie wydrukować. W ten sposób nakład jest ściśle zespolony z popytem.
Najciekawiej w tym zestawieniu prezentuje się trzecie wydanie „Revolution Rock” – autorskiego zina Wojciecha Kozielskiego, autora książek Weltschmerz Hardcore, Obsługiwałem angielskiego ciula i inne historie, współautora monografii zespołu ulica Wszystko, co burzy porządek oraz antologii Antena Krzyku 1986- 1990. Od niedawna jest także felietonistą kwartalnika „Lizard”. Na zina opatrzonego podtytułem spłukany w Londynie i Krakowie składa się zapis podróży sentymentalnej autora po brytyjskich pubach, sklepach płytowych, klubach i pchlich targach, zestawiony z obrazkami z obrzydłego (Kozielskiemu) Krakowa, wywiady z grupami Hard Skin i the Chisel oraz komisky autorstwa Agnieszki Grzegorczyk i Davida Briggsa.
Kozielski ma talent do gawędziarstwa i anegdot. Szlifował go w kilku redakcjach oraz prowadząc zasłużone krakowskie puby Baza i Baza II. „Revolution Rock” można czytać jak rockandrollowy przewodnik po Londynie, ale też przejaw osobliwego, endemicznego wręcz punkowego dandyzmu. Jest tym bardziej imponujący, że nie znając tych wspomnień trudno byłoby sobie wyobrazić, że z taką swadą, erudycją i czułością można pisać o piwie, polówkach z second handu a zwłaszcza zespole Hard Skin.
JB
https://www.instagram.com/niezalkrkzin/
http://www.zinelibrary.pl/?ka-tet-19-99%2C211
https://www.facebook.com/weltschmerzhc