Pomóżmy wznowić "Na ratunek gołębicy" Czesława Dobka!
Redakcja TŁDR gorąco zachęca do wsparcia zrzutki
Pozostały 22 dni by pomóc Fundacji Oficyna 21 odkryć zapomniane karty historii dwudziestowiecznej literatury polskiej. Powieść na tematy LGBT i patriarchatu napisana przez emigracyjnego twórcę? W połowie lat sześćdziesiątych?
Oto adres zrzutki:
https://zrzutka.pl/jz83nk
oto strona wydawcy:
https://oficyna21.pl/
Czesław Dobek, (1910 - 1973) był żołnierzem kampanii wrześniowej oraz kampanii włoskiej, w tym walk o Monte Cassino. Po wojnie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii. Współpracował z paryską „Kulturą”, londyńskimi „Wiadomościami” oraz Radiem Wolna Europa. Jego dorobek obejmuje powieści Na ratunek gołębicy (1964), Skała nad jeziorem (1969), zbiór próz Drugi rzut i inne opowiadania (1968) oraz wiersze o tematyce wojennej i publicystykę.
Na ratunek gołębicy w nowym wydaniu może przynieść polskiemu życiu literackiemu ożywienie podobnego do tego, do którego doprowadziło „ponowne odkrycie” przez Korporację Ha! Art twórczości Mariana Pankowskiego na początku XXI wieku.
Czesław Dobek fot. z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego
Z opisu wydawcy:
Powieść Czesława Dobka ukazała się tylko raz, blisko 60 lat temu, nakładem słynnej londyńskiej Oficyny Poetów i Malarzy – wydawcy takich pisarzy jak Marian Pankowski, Czesław Miłosz, Henryk Grynberg czy Stanisław Vincenz – wywołując wśród krytyków spore poruszenie. W 1965 roku nominowano ją do prestiżowej nagrody londyńskich "Wiadomości" (zajęła ostatecznie trzecie miejsce). Burzliwie o niej za granicą dyskutowano i chętnie ją czytano (w drugiej połowie lat 60. należała do najczęściej wypożyczanych pozycji w Bibliotece Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa). Niestety, w końcu przylepiono książce Dobka łatkę powieści niepoprawnej obyczajowo i politycznie. Co sprawiło, że aż do dzisiaj utwór ten pozostaje znany jedynie wąskiej grupie specjalistów.
Fragmenty powieści znajdziecie w zbiorze Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer, rd. Błażej Warkocki, Alessandro Amenta, Tomasz Kaliściak
https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/dezorientacje-antologia-polskiej-literatury-queer-904
więcej o powieści w artykule współredaktora Tomasza Kaliściaka „Polskość jako źródło cierpień. O (homoseksualnej?) powieści Czesława Dobka Na ratunek gołębicy”
shorturl.at/efy19
A tu nasza recenzja antologii Dezorientacje
odkurzanie treści, które są aktualne tylko zakurzone - to bardzo ciekawy kierunek. Ja - odkurzam ludzi "z kiedyś" - bo mam wrażenie, że realnie i dosłownie nasze "dziś" siedzi w "kiedyś" jak w fotelu. I czerpie. Albo i nie :)